تبلیغات
حفظ قرآن - تاجگذاری والدین اهل قرآن

حفظ قرآن

خیرکم من تعلم القرآن و علمه

شنبه 20 آذر 1389

تاجگذاری والدین اهل قرآن

نویسنده: عبیدالله   طبقه بندی: فضائل حفظ قرآن، عَنْ سَهْلِ بْنِ مُعَاذٍ الْجُهَنِیِّ عَنْ أَبِیهِ
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ وَعَمِلَ بِمَا فِیهِ أُلْبِسَ وَالِدَاهُ تَاجًا یَوْمَ الْقِیَامَةِ ضَوْءُهُ أَحْسَنُ مِنْ ضَوْءِ الشَّمْسِ فِی بُیُوتِ الدُّنْیَا لَوْ كَانَتْ فِیكُمْ فَمَا ظَنُّكُمْ بِالَّذِی عَمِلَ بِهَذَا(1)
  معاذ جهنی (رضی الله عنه) از رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم)روایت می کند که می کند: «هر کس قرآن بخواند و بر آن عمل کند بر سر والدین او در روز قیامت تاجی نهاده می شود که روشنی ودرخشش آن از روشنی آفتاب بیشتر خواهد بود اگر آفتاب در خانه ی یکی از شما قرار می گرفت پس گمان شما درباره ی آن کس که خودش (به قرآن) عمل  می کند چیست.»
  یعنی برکت تلاوت قرآن و عمل بر آن این است که بر سر والدین تلاوت کننده چنان تاجی نهاده می شود که نور و روشنی آن از نور آفتاب که در یک خانه قرار گیرد، بیشتر و بهتر خواهد بود. اکنون که آفتاب از ما فاصله دارد اینقدر نور دارد پس اگر فاصله نداشته باشد و در یک خانه قرار گیرد، نور و روشنی آن غیر قابل تصور می شود.
  پس وقتی که به والدین تلاوت کننده و عمل کننده این مقدار اجر می رسد، به خود قاری و عامل (عمل کننده به قرآن) به مراتب بیش از این اجر خواهد رسید و این اجر به والدین برای این می رسد که آنها سبب وجود یا تعلیم وی شده اند.
  در اینکه تشبیه به آفتاب در حالی که در خانه ای باشد، داده شده علاوه بر اینکه در قرب و نزدیکی روشنی بیشتر محسوس می شود، به نکته ظریفی هم اشاره شده و آن اینکه: آنچه همیشه با آدمی همراه باشد، انس و الفت با آن بشتر می شود، لذا آن بیگانگی که بر اثر دوری و بُعد آفتاب با آن وجود دارد بر اثر نزدیکی همیشگی تبدیل به انس و الفت می شود و به این ترتیب علاوه بر نور و روشنایی به مؤانست به آن نیز اشاره شده و اینکه اگر چه از آفتاب همگی استفاده می کنند ولی در این صورت صاحب خانه آن را ملک خود می داند و بیشتر خوشحال می شود و افتخار می کند.


  حاکم از بریده این حدیث رسول گرامی (صلی الله علیه و سلم) را نقل کرده که: هر کس قرآن را بخواند و بر آن عمل کند برسر او تاجی گذاشته می شود که تمام آن از نور ساخته شده و به والدین آن چنان خلعتی پوشانده می شود که تمام دنیا در مقابل آن هیچ و بی ارزش است. آنگاه آنها به بارگاه الله تعالی عرض می کنند: بارالها! این خلعت در برابر چه چیزی به ما داده شده؟ اعلام می شود در مقابل اینکه فرزند شما قرآن را خوانده و اهل قرآن است.
  در جمع الفوائد به نقل از طبرانی ذکر شده که حضرت انس( رضی الله عنه) از آن حضرت( صلی الله علیه و سلم) این  روایت را نقل کرده که: هر کس به فرزند خود روخوانی قرآن را بیاموزد تمام گناهان گذشته و آینده او عفو می شوند و هر کس فرزند خود را حافظ قرآن کند در روز قیامت مانند ماه شب چهارده تابناک حشر می شود و به فرزندش گفته می شود:

خواندن را آغاز کن وقتی فرزند یک آیه می خواند یک رتبه به مقام و منزلت پدر افزوده می شود تا اینکه به همین  صورت تمام قرآن را به پایان می رساند. این فضیلت ها و امتیازات به لحاظ تربیت صحیح فرزند و راهنمایی او به سوی دین، به پدر(والدین) می رسد و اگر خدا نخواسته، پدر برای متاع و کالای بی ارزش دنیا فرزند خود را از تربیت دینی محروم ساخت نه تنها از این فضایل و امتیازهای بزرگ بی بهره می شود بلکه نزد الله تعالی باید جوابگو باشد. خلاصه، اگر ما به فرزندان خود قرآن بیاموزیم و آنان را به نحو احسن با دین خداوند آشنا کنیم، به وظایف خود عمل کرده ایم و بار مسئولیت را از دوش خویش بر زمین گذاشته ایم و تا مادامی که آنها در قید حیات هستند و اعمال نیک انجام می دهند و برای ما دعا و استغفار می کنند، یادگار و در آمد معنوی خوبی برای ما خواهند بود و باعث ترفیع درجات در قیامت خواهند شد.
  اما چنانچه ما به وظایف خود عمل نکردیم و آنانرااز دین و علم بی بهره گذاشتیم، بار بی مسئولیتی خود را خواهیم چشید و هر قدر گناه و جرم و جنایت که مرتکب شوند، دود آن به چشم ما نیز خواهد رفت و در نتیجه، نامه اعمال ما از ننگ این لکه ها خالی نخواهد بود. لذا به خاطر خدا، بیایم بر خود رحم کنیم! دنیا به هر صورت که شده می گذرد و مرگ پایان هر آفت و مصیبت بزرگ است. اما آفتها و مصیبتهایی وجود دارند که بعد از آنها دیگر مرگی نیست، لذا باید  برای آنجا چارهای بیندیشیم.

نظرسنجی

  چند جزء از قرآن کریم را حفظ هستید؟


پایگاه قرآن آنلاین و تلاوت قرآن قرآن کریم به صورت فلش free counters
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :